10 любопитни факта за Х.К.Андерсен

Знаете ли, че Андерсен е посещавал някои български градове, че в приказките му са вплетени лични преживелици и...

1

Ханс Кристиан Андерсен е единствено дете в семейството. Баща му твърди, че неговият син е потомък на благородник, но твърдението никога не се потвърждава. Самият писател се обявява за незаконен син на крал Кристиан VIII, но и това остава недоказано, като изключим знаменитата фраза от Грозното пате: „Все едно дали си се родил в патешко люпило, когато си излюпен от яйце на лебед!

Писателят никога не се жени и не оставя след себе си потомство. Вероятно цял живот запазва своето целомъдрие, макар че пише любовни писма (не само на дами), но неговите възлюбени не никога откликват. Приказката Славеят отразява такъв момент от живота на писателя. Творбата е вдъхновена от увлечението на писателя по оперната певица Йохана Линд (Johanna Maria Lind), навремето прочута из Европа и САЩ като „Шведския славей“. Андерсен присъства на нейни представления в Тиволи и, запленен, ѝ пише любовно писмо. Певицата се възхищава на неговия литературен талант, но не отвръща на любовта му. Макар по много неща двамата да си приличат – благочестие, скромен външен вид и признанието, което получават благодарение на своя талант и труд.

2

Съществуват доказателства, че Андерсен поставя своите герои в отчаяни и безнадеждни ситуации, за да разкаже свои лични травми – какво е да растеш в бедност, да загубиш баща си на 11 години и да започнеш работа във фабрика, за да издържаш майка си.

В училище децата често се подиграват на малкия Андерсен заради неговия външен вид и тънък глас. Тези преживелици авторът описва в Грозното пате. Едва в зряла възраст писателят се превръща в „лебед“ – международно признат писател с висока култура и високопоставени приятели. Самият писател признава това с думите: „Разбира се, тази приказка отразява моя собствен живот.“

По този повод именитият литературен критик Пол Байндинг (Paul Binding) отбелязва:

Факт е, че някои от най-популярните приказки на Андерсен – Грозното пате, Калаеният войник и дори Малката русалка – са драматичен синтез на житейските дилеми на самия автор, но тези творби никога не биха ни докоснали така дълбоко, ако не бяха се издигнали над личното по отношение на език, дълбочина и детайл чрез своята сложна, но ненатрапчива структура, за да се възвисят в изкусно творение от общочовешко значение.

Paul Bindin

3

През целия си живот Х.К.Андерсен е подвластен на множество фобии. Страхува се от кучета. Отказва да яде свинско, за да не се зарази с трихинелоза. От ужас да не би да бъде погребан жив, в себе винаги носи бележка със следния надпис:
„Само изглежда, че съм умрял“.

4

Цял живот Андерсен страда от дислексия.

5

През 1847г. Андерсен среща своя литературен идол Чарлз Дикенс. Прочутият британец кани Х.К.Андерсен за две седмици на гости, но датчанинът се застоява цели пет.

По време на престоя си обявява, че по стар датски обичай един от синовете в семейството трябва всеки ден да бръсне госта. Вместо да възрази, семейството наема местен бръснар. Когато най-сетне Андерсен си заминава, Чарлс Дикенс окачва на видно място следния надпис: „В тази стая Ханс Кристиан спа пет седмици, които се сториха безкрайни на семейството!“. Дикенс спира да отговаря на писмата на Андерсен и тяхното приятелство приключва.

6

Според ЮНЕСКО приказките на Андерсен са осми по ред най-превеждани произведения в света. Макар представени на 125 езика, преводите не винаги следват вярно оригинала. Поради това често читателите извън Скандинавия възприемат Андерсен погрешно като очарователен автор на детски историйки, а не като гениален писател, какъвто е всъщност.

Немалко за това допринася и захаросаната Дисни версията на Малката русалка. В действителност, освен любовта, героинята страстно желае да спечели безсмъртна душа, което е възможно единствено ако принцът я обикне и се венчае за нея.

7

Авторът е страстен пътешественик и пише няколко пътеписа за Испания, Португалия и Швейцария.

Малко известен е фактът, че през 1841г. писателят пътува по Дунава и прави някои любопитни бележки за българската природа и няколко наши по-големи градове.

8

Към края на живота си Андерсен е обявен от датското правителство за „национално богатство“, получава държавна стипендия и в чест на неговия живот и творчество в Кралската градина на Копенхаген е издигната негова статуя.

Статуи на Андерсен – ляво в Копенхаген, в дясно Сентръл парк, Ню Йорк.

На 69-годишна възраст писателят се разболява от рак на черния дроб, доживява да види своята скулптура, но четири месеца по-късно умира на 70-годишна възраст от рак на черния дроб.

9

Прочутата бронзова статуя на Едвард Ериксен (Edvard Eriksen), монтирана върху скала на крайбрежния булевард Langelinie в Копенхаген през 1913г., изобразява мига, в който малката русалка се превръща в човек. Статуята е висока 1.25 м и тежи 175 килограма.

Друг прочут мемориал е статуята на Андерсен и Грозното пате в Сентръл парк, Ню Йорк.

10

Рожденият ден на Ханс Кристиян Андерсен, 2 април 1805г., се приема за Международен ден на детската книга.

КРЕДИТ: Статията е изготвена по: Hans Christian Andersen by Paul Binding – review, Fun Facts Friday: Hans Christian Andersen, 7 Surprising Facts About Hans Christian Andersen – ©prikazki.eu 2024г.; КОРИЦА: Либико Марая;

prikazki.eu